Aktualności

Zobacz wszystkie

01.03.2023

Jak przygotować się i przejść łagodnie adaptację?

Jak przygotować się i przejść łagodnie adaptację?

Okres adaptacji jest bardzo często powodem do stresu u rodziców/opiekunów. Z tego powodu warto znać kilka podstawowych zasad, które pomogą rodzicowi i dziecku na lepsze przygotowanie się do rozpoczęcia przygody ze żłobkiem, a tym samym zmniejszą poczucie niepewności.

Bardzo ważne jest indywidualne nastawienie wobec każdego malucha rozpoczynającego przygodę ze żłobkiem. Każde dziecko posiada inne potrzeby wobec czego może przechodzić adaptację inaczej niż reszta grupy.

W Pierwszych Kroczkach stawiamy na pojedyncze podejście do każdej adaptacji. Pierwszego dnia spotykamy się na godzinę w towarzystwie rodzica/opiekuna. Na podstawie wstępnych rozmów i obserwacji ustalamy przebieg kolejnych dni adaptacji tak, aby były one jak najbardziej komfortowe dla dziecka.

Jak więc przygotować się do okresu adaptacji?

– Zapoznaj się z planem dnia oraz ramowymi godzinami aktywności organizowanych w żłobku – przed rozpoczęciem adaptacji warto wdrażać u maluszka podobny rytm dnia w domu.

– Zadawaj pytania opiekunkom oraz dyrekcji oraz dziel się swoimi wątpliwościami przed i w trakcie adaptacji.

– Nie wymagaj od maluszka przebiegu adaptacji zbliżonej do znajomych lub dzieci z grupy – każde dziecko inaczej przechodzi adaptację i warto wiedzieć, że jej wydłużanie w razie potrzeby jest jak najbardziej w porządku!

– Akceptuj własne emocje – rodzic również ma prawo poczuć się niepewnie w tej sytuacji. Staraj się jednak nie okazywać negatywnych emocji w towarzystwie malucha – pozytywne nastawienie pomaga dziecku poczuć się bezpiecznie i pewnie w nowej sytuacji.

– Żegnaj się z dzieckiem łagodnie i spokojnie, używając jasnych i zgodnych z prawdą komunikatów. Dzieci starsze warto informować o fakcie dołączenia do grupy oraz o jakiej porze zostanie odebrane ze żłobka.

– Daj dziecku przestrzeń na odkrywanie! Pozwól maluchowi samodzielnie decydować o tym, do jakich aktywności będzie chciał dołączyć. 

– Zaufaj nam! Bardzo ważne jest poczucie, że miejsce do którego oddajemy naszą pociechę jest bezpieczne i ciepłe. Ciocie pracujące w żłobkach dają z siebie bardzo dużo, aby zapewnić maluszkowi rodzinną atmosferę oraz komfortową przestrzeń do odkrywania świata i nauki.

 

 

Aktualności

Dzień otwarty w Pierwszych Kroczkach na Woli

21.05.2024

Dzień otwarty w Pierwszych Kroczkach na Woli

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami na Dzień Otwarty w naszym Żłobku i Przedszkolu „Pierwsze Kroczki” przy ul. Jana […]

Czytaj
Wielkanocne pisanki

03.04.2024

Wielkanocne pisanki

Przed tegorocznymi świętami nasi żłobkowicze brali udział w zajęciach tematycznych :). Tego dnia poćwiczyliśmy kreatywność naszych maluszków w żłobku na […]

Czytaj
Codzienne spacerki

19.03.2024

Codzienne spacerki

W Pierwszych Kroczkach każda chwila spędzona na świeżym powietrzu jest wspaniałym przeżyciem! Wyjście na spacerki wiąże się nie tylko ze […]

Czytaj
Zanosi się na wiosnę! Zajęcia plastyczno-sensoryczne

19.03.2024

Zanosi się na wiosnę! Zajęcia plastyczno-sensoryczne

Wraz z nadchodzącą wiosną, nasi żłobkowicze wzięli udział w zajęciach plastyczno-sensorycznych – to wspaniały moment na przywitanie nowej pory roku! […]

Czytaj