Aktualności

Zobacz wszystkie

01.03.2023

Jak przygotować się i przejść łagodnie adaptację?

Jak przygotować się i przejść łagodnie adaptację?

Okres adaptacji jest bardzo często powodem do stresu u rodziców/opiekunów. Z tego powodu warto znać kilka podstawowych zasad, które pomogą rodzicowi i dziecku na lepsze przygotowanie się do rozpoczęcia przygody ze żłobkiem, a tym samym zmniejszą poczucie niepewności.

Bardzo ważne jest indywidualne nastawienie wobec każdego malucha rozpoczynającego przygodę ze żłobkiem. Każde dziecko posiada inne potrzeby wobec czego może przechodzić adaptację inaczej niż reszta grupy.

W Pierwszych Kroczkach stawiamy na pojedyncze podejście do każdej adaptacji. Pierwszego dnia spotykamy się na godzinę w towarzystwie rodzica/opiekuna. Na podstawie wstępnych rozmów i obserwacji ustalamy przebieg kolejnych dni adaptacji tak, aby były one jak najbardziej komfortowe dla dziecka.

Jak więc przygotować się do okresu adaptacji?

– Zapoznaj się z planem dnia oraz ramowymi godzinami aktywności organizowanych w żłobku – przed rozpoczęciem adaptacji warto wdrażać u maluszka podobny rytm dnia w domu.

– Zadawaj pytania opiekunkom oraz dyrekcji oraz dziel się swoimi wątpliwościami przed i w trakcie adaptacji.

– Nie wymagaj od maluszka przebiegu adaptacji zbliżonej do znajomych lub dzieci z grupy – każde dziecko inaczej przechodzi adaptację i warto wiedzieć, że jej wydłużanie w razie potrzeby jest jak najbardziej w porządku!

– Akceptuj własne emocje – rodzic również ma prawo poczuć się niepewnie w tej sytuacji. Staraj się jednak nie okazywać negatywnych emocji w towarzystwie malucha – pozytywne nastawienie pomaga dziecku poczuć się bezpiecznie i pewnie w nowej sytuacji.

– Żegnaj się z dzieckiem łagodnie i spokojnie, używając jasnych i zgodnych z prawdą komunikatów. Dzieci starsze warto informować o fakcie dołączenia do grupy oraz o jakiej porze zostanie odebrane ze żłobka.

– Daj dziecku przestrzeń na odkrywanie! Pozwól maluchowi samodzielnie decydować o tym, do jakich aktywności będzie chciał dołączyć. 

– Zaufaj nam! Bardzo ważne jest poczucie, że miejsce do którego oddajemy naszą pociechę jest bezpieczne i ciepłe. Ciocie pracujące w żłobkach dają z siebie bardzo dużo, aby zapewnić maluszkowi rodzinną atmosferę oraz komfortową przestrzeń do odkrywania świata i nauki.

 

 

Aktualności

Bal karnawałowy 2024

09.02.2024

Bal karnawałowy 2024

W bieżącym tygodniu mieliśmy niesamowitą przyjemność zorganizować nasze coroczny bal karnawałowy, który wypełnił nasze serca uśmiechami i radością! Dzieci i […]

Czytaj
Sesja świąteczna

04.12.2023

Sesja świąteczna

W tym magicznym czasie mamy kolejną okazję spotkać się z panią Marianną z firmy Słonecznik Fotografia, która ponownie przeprowadziła we […]

Czytaj
Prace plastyczne naszych podopiecznych

18.10.2023

Prace plastyczne naszych podopiecznych

Za oknami już chłód, a w Pierwszych Kroczkach ogrzewamy się ciepłymi jesiennymi kolorami! W żłobku na Ochocie nasze starszaki przygotowywały […]

Czytaj
Sesja jesienna w Pierwszych Kroczkach

05.10.2023

Sesja jesienna w Pierwszych Kroczkach

Mamy ogromną przyjemność podzielić się z Wami wydarzeniem, które odbyło się w Pierwszych Kroczkach! W ostatnich dniach we wszystkich placówkach […]

Czytaj